top of page

נטורופתיה

משמעות המילה נטורופתיה היא טיפול במחלה באמצעים טבעיים.

נטורופתיה מבוססת על האמונה ביכולת הגוף לרפא ולאזן את עצמו, מטפלת בגוף ובנפש ובכל האספקטים של חיי האדם: איכות השינה שלו, תפקוד מע' העיכול, לחצים, תזונה וכו'.

 

הנטורופתיה מנסה למצוא את הגורם למחלה, ולא להסתפק בטיפול בסימפטומים, לכל מחלה יש סיבה שפעמים רבות קשורה לסגנון החיים, התזונה או הסביבה שאנו חיים בה. 

 

פן נוסף וחשוב שמייחד את הנטורופתיה הוא : הטיפול המניעתי, הנטורופת מלמד את המטופל עקרונות לחיים בריאים באופן שיעזור למנוע מחלות כרוניות בעתיד. באמצעות: תזונה נכונה, פעילות גופנית, תוספים ומודעות עצמית.

 

 במה הנטורופתיה שונה מטיפולים משלימים אחרים?

  1. הנטורופת מאמין בכוחו של המטופל לרפא את עצמו, ונותן לו כלים מעשיים על מנת שיוכל להיות הוא הרופא של עצמו.

  2. המטופל לומד להקשיב יותר טוב לעצמו ולגופו, מה טוב עבורו ומה לא בכל האספקטים של חייו. בעוד שבטיפולים אחרים המטופל תלוי במטפל ובתרופותיו כדי להיות בריא.

 

מה כולל הטיפול הנטורופתי?

·     אבחון מקיף ויסודי של המטופל דרך תשאול ופענוח בדיקות רפואיות.

·     בניית תכנית טיפול בהתאם לאבחנה הנטורופתית הכוללת:

תפריט תזונתי מפורט ומותאם – בהתחשב באורח חייו, טעמו האישי ונתונים נוספים של המטופל.

תוספי תזונה – ויטמינים ומינרלים במינונים ובתדירויות מותאמות לתכנית הטיפול.

הכוונה לפעילות גופנית – מותאמת לאורח חייו של המטופל.

בחירת טיפול תומך - רפלקסולוגיה, הילינג, דמיון מודרך ועוד.

בתחום הנפש - פרחי באך ועבודה עם המטופל על רגשותיו, אמונותיו ומחשבותיו המשפיעים על חייו.

         

באילו מקרים נטורופתיה יכולה לעזור?

הטיפול הנטורופתי יעיל ביותר ומסייע להבריא ממרבית המחלות הכרוניות הפוגעות בבריאותנו: השמנה, הפרעות שינה, מיגרנה, יתר לחץ דם, עודף שומנים וכולסטרול בדם, עצירות, שלשול, צרבת, סוכרת, כאבי טרום מחזור, תופעות גיל המעבר, בעיות פוריות, מחלת פרקים ראומטית, אוסטאופורוזיס, פסוראזיס, תסמונת העייפות הכרונית, קנדידה, דלקות אוזנים חוזרות, הפרעות קשב וריכוז,חיזוק מע' חיסון ועוד.

 

 דוגמאות מהקליניקה:

א' הגיעה אלי בעקבות כאבי בטן כרוניים שהפריעו לה באורח חייה. היא עשתה בדיקות שונות ברפואה הקונבנציונלית ולא נמצאה הסיבה לכאבים.

לאחר תישאול מקיף ואיבחון דרך בדיקות הדם איבחנתי שהמטופלת סובלת מאלרגיה למזון.

הטיפול שלה כלל תזונה אנטי-אלרגית ותוספים ובמקביל טיפלתי בה גם ברפלקסולוגיה, בהילינג, נתתי לה פרחי-באך וכלים להתמודד עם מצבי לחץ ומתח בחייה. לאחר כשבוע המטופלת דיווחה לי על הקלה משמעותית בכאבי הבטן וההטבה המשיכה עד שחלפו  כאבי הבטן. כיום היא שומרת על תזונה שמתאימה לגופה.ויודעת יותר להתמודד עם מצבי מתח ולחץ  בחיים.

 

ח' הגיעה אלי אחרי התנסות בדיאטות רבות ושונות, עליה וירידה במשקל ושוב עליה, ללא יכולת להתמיד בדיאטות. התלונה העיקרית היתה כמובן השמנה-רצון לרדת במישקל. הסברתי למטופלת שהגישה הנטורופתית עובדת יחד עם הגוף ולא נגדו לכן הטיפול יתבסס על תזונה בריאה ומתאימה לגופה, פעילות גופנית ותוספי מזון לפי הצורך. כטיפול תומך השתמשתי ברפלקסולוגיה, היליג, מודעות לרגשות, דמיון מודרך. ושיחות על משמעות האוכל ברמה הרגשית. נקבעה סדרת טיפולים, שבכל טיפול היתה ירידה מסויימת במשקל בהתאם לקצב הטבעי של גופה. המטופלת למדה איזה מזון מתאים לגופה, למדה את משמעות האוכל עבורה, איך לתת ביטוי לרגשות במקום ללכת לאכול ועוד. הכלים שהיא קיבלה בטיפול מלווים אותה עד היום ועוזרים לה לשמור על משקלה.

 

לסיכום,

הטיפול הנטורופתי מתאים:

·         לתינוקות, ילדים, נשים וגברים.

·          לכל מי שסובל ממחלות כורניות.

·          לכל מי שמאמין בטיפול טבעי וביכולת הגוף לרפא את עצמו.

·          לכל מי שמחפש טיפול משלים לרפואה הקונבנציונלית.

·          לכל מי שרוצה לקבל כלים מעשיים לחיים טובים יותר ובריאים יותר.

·           לכל מי שרוצה איכות חיים בכל רמות הקיום: הפיזי הנפשי והרוחני.

 

bottom of page